Najbardziej tradycyjną ozdobą do komunijnej fryzury dziewczęcej jest wianek. Obecnie można kupić różne rodzaje wianków, w zależności od tego jaką fryzurę będzie miała dziewczynka.

Bardzo często dziewczynki idą do Komunii w rozpuszczonych włosach. Wówczas kupuje się albo klasyczny wianek, który nakłada się na głowę albo ładnie ozdobioną opaskę. Wianki mogą być większe lub mniejsze, ale zawsze trzeba przypiąć je do włosów. Jak upiąć komunijny wianek? Zazwyczaj używa się do tego wsuwek lub spinek. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, aby ich kolor był dopasowany do koloru włosów dziecka. Wówczas nie będą widoczne. Bardzo ładne i oryginalne są komunijne wianki z żywych kwiatów. Trzeba tylko wybrać jakieś trwałe kwiaty, na przykład storczyki czy goździki. Kolejna fryzura, która ładnie wygląda z wiankiem to kok. Trzeba najpierw zrobić go dość wysoko, a następnie ozdabia się go niewielkim wiankiem komunijnym specjalnie na koka. Właściwie każde uczesanie jest odpowiednie pod wianek, tak jest również z warkoczami czy krótkimi włosami.

Niektórzy decydują się natomiast na wianek z welonem. Chociaż bywa też tak, że w ogóle rezygnuje się z wianka. Tylko wtedy dziewczynka przypomina właściwie małą pannę młodą, co wygląda nieco dziwnie. Kolejny przykład “dorosłej” ozdoby do włosów to diadem. Oczywiście istnieją znacznie bardziej proste akcesoria komunijne do włosów. Na przykład ozdobne spinki czy stroiki. Bardzo ładnie wyglądają żywe kwiaty wplecione we włosy. Można też zawiązać na głowie wstążkę i przyszyć do niej kokardę czy kwiatki. Jednak nieco bardziej praktycznym rozwiązaniem jest wspomniana już opaska. Po prostu znacznie lepiej trzyma się na głowie. Może być cienka lub grubsza. Ma albo małe dekoracje na całej swojej długości, albo jedną większą z boku. Zwykle jest to kwiat albo kokarda. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, żeby ozdoby do włosów pasowały do sukienki i oczywiście dobrze komponowały się z fryzurą. Jeśli są umiejętnie i gustownie dobrane, będą wspaniałym zwieńczeniem komunijnego uczesania.